Lapse sünd toob värskete lapsevanemate ellu terve rea ’esimesi’ – tema esimene sõna, esimene samm, esimene hammas, ning jah, isegi esimene hambaarstikülastus. Kuigi fotod esimesest hambaarstil käigust ei pruugi fotoalbumisse ’esimese naeratuse’ kõrvale jõuda, on sellegi poolest tegemist olulise verstapostiga, mis on tähtis osa lapse hammaste ning igemete eest hoolitsemise teekonnal.
Selleks, et esimene hambaarstikogemus oleks lapse (ning ka lapsevanema) jaoks stressivaba ning kulgeks sujuvalt, pakume siinkohal mõned näpunäited ja juhtnöörid.
Millal lapsega esimest korda hambaarsti juurde minna
Hambaarstid soovitavad lapsega esimest korda hambaarsti juurde minna, kui esimene eluaasta hakkab täituma või 6 kuu jooksul pärast esimese hamba lõikumist. See soovitus põhineb ennetava hoolduse põhimõttel: varajane visiit aitab tuvastada võimalikke ohumärke lapse hammaste ja igemete juures enne, kui tekivad tõsised probleemid.
Esimeseks visiidiks valmistumine
Esmalt tuleb leida hambaarst, kellel on laste hambaravi kogemus. Kogenud laste hambaarstid oskavad aidata lapsel end mugavalt tunda.
Visiit tasub planeerida ajale, mil laps on tavaliselt hästi välja puhanud ja suurema tõenäosusega koostööaldis. See aitab vähendada ärevust ning muudab külastuse kõigi asjaosaliste jaoks sujuvamaks. Lisaks on kasulik eelnevalt koostada nimekiri küsimustest hambaarstile. Olgu tegemist hammaste lõikumise, pöidla imemise või fluoriidivajadusega, hambaarst on kõige õigem allikas, kust oma küsimustele vastused saada.
Hambaarsti visiidele on oluline läheneda entusiastlikult ja positiivselt, sest see kujundab ka lapse suhtumist eelseisvasse sündmusesse. Külastust võib kirjeldada põneva seiklusena, samuti võib kasu olla raamatute lugemisest või filmide vaatamisest, kus hambaarste näidatakse positiivses valguses.
Mida oodata esimesest visiidist?
Esimene hambaarstikülastus on tavaliselt mõeldud selleks, et tutvustada lapsele nii hambaarsti kui ka hambaravikeskkonda. Hambaarst hindab hammaste ja igemete arengut ning otsib hambaprobleemide varajasi märke. Vanematel on võimalik arutada hammaste tulekuga seotud teemasid ning saada vastuseid kõikidele oma küsimustele.
Kõige tähtsam on esimese visiidi käigus tekitada lapses turvatunne ning usaldust hambaarsti suhtes, et järgmised külastused probleemideta kulgeksid.
Mis edasi?
Kui esimene hambaarsti visiit on selja taga, mööduvad edasised külastused loodetavasti juba rahulikumas meeleolus. Hambaarsti on soovitatav külastada üldjuhul iga kuue kuu tagant, kuid kui vaja, tuleb seda loomulikult sagedamini teha.
Hammaste hea tervis algab suuhügieenist. See hõlmab lapse hammaste harjamist kaks korda päevas pehmete harjastega hambaharjaga ja lastele mõeldud hambapastaga. Suur tähtsus on ka toitumisel. Magusad suupisted ja joogid toidukordade vahepeal suurendavad kaariese tekke ohtu. Köögiviljad, puuviljad ja piimatooted sisaldavad hammastele vajalikke toitaineid.
Piimahammaste hea tervise eest hoolitsemine on ülitähtis, sest esiteks mõjutab see lapse enesetunnet, aga lisaks ka jäävhammaste tervist. Aga on veel üks vähem tuntud põhjus, miks terved piimahambad on olulised.
Nimelt peitub piimahammaste hambasäsis rikkalikult tüvirakke, mida on võimalik koguda väljakukkunud piimahammastest. Tüvirakke kogutakse ja säilitatakse selleks, et neid edasises elus vajaduse tekkimisel haiguste ja vigastuste ravis kasutada. Paraku saab tüvirakke koguda ainult tervetest hammastest.