Kodukontoris töötamine ehk kaugtöö on olnud paljude jaoks tulevikunägemus, mis sai õige hoo sisse arvutite laialdase levikuga. Viimaste aastate sündmused muutsid kaugtöö sisuliselt ainuvõimalikuks variandiks mitte ainult kontoritöötajate jaoks, vaid ka koolides, pankades ning isegi Riigikogus. Kuigi üleminek virtuaalkontorile võis olla kulukas ja harjumatu, siis on paljude uuringute kohaselt töötajatele selline elukorraldus meeldima hakanud ning tavakontorisse naasmine tundub mõttetu aja- ning ressursi raiskamisena.
Siiski tuleks kodukontorist töötades arvestada mõnede kindlate reeglitega, ilma milleta võib kodune „tööpäev“ kiiresti muutuda tühjaks molutamiseks või suisa tööluusiks. Mitte midagi ei saa tehtud. Reklaamid on küll vaadatud ja järjekordse kasiino pakkumine loetud, aga aeg on korraga otsas ja kodu on samuti ootamatult segamini. Kõlab tuttavalt? Vaatame üheskoos, mida annab parandada.
Loo endale kindel töötamise koht
Sul võib ju olla töökoht, aga on sul ka töötamise koht? Esmapilgul võib see tunduda täiesti mõttetu pedantsusena, et eraldada nüüd üks kindel koht tõepoolest töö tegemiseks. Läpakaga saab ju igal pool töötada, kuhu wifi vaid ulatub. Tahan, teen köögis koosoleku ajal võileiba või siis viskan end lausa voodisse pikali ja vajutan laisalt klahve. Küll kõik tehtud saab!
Tegelikult on kodus ühe kindla toa või laua või kasvõi lauanurga eraldamine ainult tööasjadeks äärmiselt oluline, et püsida töötamise lainel ning mitte lasta segavatel asjaoludel või ka kodustel toimetamistel keskendumist segada. Kui lapsed juhtuvad töö ajal kodus olema, siis on see äärmiselt oluline, et nad ei pääseks kogemata kaamerasse jooksma ja siiralt ning lõbusalt nõudma: „Mis me täna sööme?“ Jah, kõik teised koosolekul viibijad saavad aru ja naeratavad esimesed paar korda, aga suletud ning lukustatud uks on siiski ainumõeldav lahendus sellises olukorras.
Mine tööle!
See võib kõlada pisut vastuoluliselt, kuid korraliku töödistsipliini loomiseks kodustest tingimustes tuleks tõepoolest „minna tööle“, st panna end sobivalt riidesse ja asuda tööpostile. Tuleks kohe alguses saada üle soovist veeta kogu päev pidžaamas või lühikestes pükstes (sest keegi ju ei näe). Uskuge, töötegemiseks tuleb teha vahet koduse ja professionaalse mõtteviisi vahel ning „tööriided“ on üks väike, kuid oluline abimees sellel keerulisel teel.
Loomulikult ei pea kaamera ees või ka lihtsalt telefoni teel asju ajades muretsema iga väiksema detaili pärast ning sokid ja püksirihm ei pea ilmtingimata sobima, kuid kui teie riietus ütleb „olen tööl“, siis on teil endal ja ka teistel lihtsam tõmmata piire koduste toimetuste ning tööülesannete vahele.
Sea endale kindlad tööajad
Kui pereinimesele võib kodus töötamine tähendada lõputut jada segavatest asjaoludest, mis keskendumist takistavad, siis teises äärmuses on üksi elav töömesilane, kes võib end rabamisse unustada. Me ei räägi siinkohal, et graafik peaks olema 8-17 või 9-18 nagu tavapärases kontoris, vaid aega tuleb mõistlikult jagada töö, kodu ja une vahel. Te ise teate loomulikult kõige paremini, mitu tundi kulub teil oma töökohustuste täitmiseks ja see peab mahtuma ära tavapärase tööpäeva sisse.
Isegi kui hommikul pikalt magamine võib kodukontori puhul tunduda ahvatlev võimalus elust mõnu tunda, siis soovitame soojalt alustada just võimalikult varakult, sest hommikutunnid on kõige produktiivsemad. Proovige kuu aega ja ilmselt nõustute juba teisel nädalal.
Teise olulise soovitusena tahaks tungivalt paluda panna tööasjad kõrvale vähemalt tund aega enne magamajäämist. Voodis läpakaga aruandeid koostada või töömeile saata võib tunduda produktiivse ajana, aga tegelikult te kipute väsinuna vigu tegema, hilised töömeilid häirivad teie töökaaslasi, kes võitlevad samade halbade harjumustega ning lõpuks kannatavad nii töö kui ka teie uni. Viimasega mängimine maksab aga kätte kõige julmemal viisil – kannatab teie tervis ning töövõime.
Ja lõpuks ehk kõige olulisem meeldetuletus – ärge unustage end liigutada ja värskes õhus viibida. Kui teil pole regulaarset treeninguharjumust, siis tehke vähim võimalik ning viibige vähemalt tund aega iga päev värskes õhus. Ükski ilm ei ole piisavalt halb, et seda ainult läbi akna või veel hullem, arvutiekraanilt jälgida. Pange sotsiaalmeedia korraks kinni või jätke telefon suisa koju ning tehke pooletunnine jalutuskäik parki või kasvõi poodi. Selle ajaga ei juhtu mitte midagi olulist. Uskuge. Ja siis tehke teine jalutuskäik hiljem veel.
„Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!”